Коломойському не дали заробити мільярд на «фейковову» курсі долара

5 лютого Аукціонний урядовий комітет відхилив усі заявки учасників торгів на купівлю 300 тисяч тонн нафти добутку ПАТ «Укрнафта».

У результаті цього наступний аукціон, зважаючи на зміну офіційного курсу гривні,  пройде із вищою стартовою ціною, пишуть «Наші гроші».

Різниця стартової ціни коливатиметься в межах одного мільярда гривень у залежності від офіційного валютного курсу. Якщо попередній аукціон повинен був стартувати з орієнтовної ціни в 6,4 тисяч гривень за тонну, то наступний — від 9,3 тисяч гривень за тонну ( 23 гривні за долар) до 10,1 тисяч гривень за тонну (25 гривні за долар), що складе загалом 0,9-1,1 млрд гривень додаткового прибутку ПАТ «Укрнафта».

Якби аукціон пройшов за старими правилами, то цей додатковий прибуток отримали б фірми, афільовані із групою «Приват», які протягом останніх років є єдиними покупцями аукціонної нафти.

Заявки на аукціон 5 лютого подали ТОВ «Тандем-Ч», «ТД Прикарпаттянафтотрейд», ВАТ «НПК-Галичина», «Укртатнафта», «Укртранснафта» (держпідприємство із менеджментом, підконтрольним «Привату»).

Нагадаємо, що 21 січня 2015 року Кабінет міністрів також вніс зміни в Порядок організації аукціонів, що збільшило стартову ціну продажу «Укрнафти» на 15%.

Раніше цей дисконт також діставався структурам «Привату», що завдавало збитків напівдержавній «Укрнафті». Наприклад, на аукціоні у липні 2014 року ці втрати становили 540 млн гривень.

Згідно з Порядком проведення біржових аукціонів, якщо наступних два аукціони не наберуть достатньої кількості покупців, виставлений добуток викупить НАК «Нафтогаз України».

Як відомо, перший аукціон з продажу вітчизняної нафти за новими правилами був заблокований «Укрнафтою», яка назвала ціну на свої ресурси дуже високою.

Як повідомлялося, 22 січня 2015 року було сформовано склад аукціонного комітету  з продажу нафти, конденсату і скрапленого газу.

До нього увійшли по три представники від Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, а також чотири представники від НАК «Нафтогаз-України».

Нагадаємо, проведення аукціонів з продажу нафти у 2014 році спочатку стримувалося дискусією між «Укрнафтою», менеджмент якої контролюють міноритарні приватні акціонери, пов’язані з акціонерами ПриватБанку (Дніпропетровськ), і Міненерговугілля щодо біржі.

Це питання було розв’язано після ухвалення Кабінетом міністрів 16 жовтня 2014 року постанови про порядок організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти, газового конденсату та скрапленого газу на заміну прийнятому в жовтні 2011 року.

У новому документі уряд зберіг прив’язку встановлення стартової ціни української нафти і газоконденсату до митної вартості нафти сорту Urals за даними Державної фіскальної служби за 15 днів, що передують даті реєстрації заявок на проведення аукціону.

З того часу відбулися два аукціони: наприкінці жовтня і в середині грудня, на яких «Укрнафта» продала свій ресурс за стартовою ціною відповідно майже на 4 млрд гривень і на 2,6 млрд гривень.

НАК «Нафтогаз України» належить 50% + 1 акція «Укрнафти», групі компаній, пов’язаних з акціонерами Приватбанку (Дніпропетровськ), — близько 42% акцій.