Бізнес песимістично налаштований щодо податкових нововведень

Серед представників бізнесу превалюють песимістичні очікування щодо податкових нововведень, які почали діяти в Україні з початку 2015 року.

Про це повідомила Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) з посиланням на опитування 75 фінансових директорів, бухгалтерів і фінансистів компаній-членів Асоціації, переважно – представників великого та середнього європейського бізнесу.

ЄБА опитувала думку бізнесменів про податкову реформу, введену законом “Про внесення змін до Податкового кодексу та деяких законів України” №71 від 28 грудня 2014 року.

“62% експертів негативно сприйняли нововведення і вважають, що порядок впровадження змін є незадовільним, багато норм недопрацьовані, суперечливі, в цілому відсутній комплексний підхід до реформи податкової системи”, – йдеться в повідомленні асоціації.

Більшість опитаних ЄБА респондентів вважає, що реформа призведе до підвищення тиску на легальний бізнес. При цьому наголошується, що глобальні зміни в податковому законодавстві, що зачіпають всі податки, не можуть прийматися за кілька днів до початку нового року. “Компанії опинилися в ситуації, коли неможливо спрогнозувати вплив змін у податковій сфері на їх діяльність. Якість змін дуже низька. Іноземним інвесторам неможливо надати детальні відповіді щодо застосування безлічі норм Податкового кодексу”, – йдеться в повідомленні.

Асоціація зазначає, що запропоновані зміни, по суті, не є реформами, які повинні змінити систему суспільно-політичних та економічних відносин у державі, а тільки “косметичними діями” без системних змін.

При цьому 61% опитаних респондентів заявили, що скорочення кількості податків з 22 до 11 не знизить фіскальне навантаження, оскільки фактично відбулося не скорочення податків, а їх угруповання.

З приводу реформування єдиного податку та введення мораторію на податкові перевірки малого бізнесу 32% опитаних вважають, що по суті нічого не змінилося, аргументуючи свою позицію тим, що “головним є не кількість перевірок, а можливість захистити себе в суді або в адміністративному порядку”. Негативом від цього нововведення респонденти вважають те, що деякі норми змушують підприємців дробити бізнес.

На питання, чи буде сприяти легалізації зарплат прогресивна шкала податку на доходи фізосіб і можливість зниження єдиного соціального внеску, 80% опитаних категорично відповіли, що досягти задекларованої мети не вдасться, а очікування легального бізнесу щодо зниження навантаження на зарплату не були виправдані.