Зростання заборгованості по зарплатах набуло загрозливого масштабу

Роботодавцям слід пам’ятати, що заробітна плата — це приватна власність працівників.

Майже 2,5 млрд грн недоодержали українці належної їм оплати праці на початок 2015 р. Цифра лякає — за минулий рік заборгованість по заробітній платі збільшилася без малого втричі, а кількість тих, хто не отримує зарплати, зросла до 382 тис. чоловік.

Про це в статті для DT.UA пише Юлія Самаєва.

Одним Донбасом проблема не обмежилася, заборгованості фіксуються у всіх без винятку областях.

Якщо дивитися на обсяг боргів, то Донбас — беззастережний лідер, що не виплатив майже 1,2 млрд грн боргу. Але якщо звернути увагу на динаміку, то не без здивування з’ясовується, що в лідери виходять Чернівецька й Дніпропетровська області: там заборгованість за рік зросла в 27 і 15 разів, відповідно. А от у Донецькій і Луганській областях — лише в 10 і 7 разів.

У держсекторі ще рік тому борг не дотягував і до мільйона, але за 2014-й перевалив за 55,5 млн грн. І це — без боргів держпідприємств, на частку яких припадає понад 14% загальної заборгованості.

В першу чергу постраждали працівники охорони здоров’я та освіти, загальний борг перед якими перевищив 410 млн грн.

«Узагалі у світлі децентралізації така ситуація з виплатою зарплат виглядає загрозливо. Адже нині близько 25% надходжень від податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), бюджетоутворюючого для регіонів податку, спрямовуватимуться до держскарбниці. Якщо врахувати, що майже 70% усієї заборгованості держсектора припадає саме на місцеві бюджети, а з урізаними реформою податковими надходженнями очікуються перебої, прогнози вкрай песимістичні. Очевидно, що добробут українців знижуватиметься, і не лише добробут», — пише автор.

«Влада й бізнес мають зрозуміти, що принцип приватної власності є ключовим у ринковій економіці. Заробітна плата — це приватна власність працівників. І їхнє право на неї зневажається протягом багатьох років, незважаючи на конституційні гарантії, юридичну відповідальність тощо. Якщо підприємство бере кредит у банку, то за кожен день прострочення на нього буде накладено санкції, якщо підприємство несвоєчасно або не в повному обсязі перерахує податки або збори до Пенсійного фонду, його чекають штрафи та перевірки. А що буде, якщо підприємство несвоєчасно виплатить заробітну плату?», — задається логічним запитанням Сергій Кондрюк, заступник голови Федерації профспілок України.

При цьому невблаганно зростають ціни, тарифи на проїзд і комунальні послуги. Борг населення України за оплату житлово-комунальних послуг уже досягнув 14,7 млрд грн. А середній строк заборгованості становить 4,5 місяця, що цілком корелює з «зарплатними» проблемами українців. «Очевидно, що знизилася й споживча активність, зараз навіть неекономісту зрозуміло, що людей у магазинах дедалі менше. Це, безумовно, позначиться на реальному секторі економіки, призведе до зниження оборотів і низки інших проблем, включаючи податкові недонадходження», — зазначає економіст Валерій Гладкий.